O vaření
Sunday, November 26, 2006
Tuesday, November 21, 2006
Zapečené brambory s uzeným

Už jsem se tu zmiňovala, že moji mužští víceméně ochotně zbaští cokoli, jen když je to aspoň trochu cítit masem. Dost mi tím připomínají psa, kterého měla kdysi moje babička. V jídle měl své libůstky, ale stačilo, aby babička ukrojila kousek chleba, sežmoulala v dlani střídu a důkladně o ten kousek otřela nějakou uzeninu. V tu chvíli pes podezíravě okouněl jen malou chviličku - a kousek chleba zbaštil. S mými mužskými je to zrovna tak. Nezneužívám toho, ale díky této jejich přirozenosti mohu občas uvařit leccos, co by bez toho masitého přídavku vůbec neuznali. Například zapečené brambory s uzeným masem. Na tři porce stačí 1 kg vařených brambor, 30 dkg vařeného uzeného, 3 celá vejce, asi 5 dkg sýra na strouhání, lžíce sádla, 1/4 l. mléka, sůl a pepř. Oloupané vařené brambory nakrájím na tenké plátky, kladu je do vymaštěné zapékací formy, trochu pokapu rozpuštěným sádlem, osolím, opepřím a stejnoměrně prosypávám nadrobnou pokrájeným uzeným. Navrch mi musí vyjít vrstva brambor. Toto v předehřáté troubě peču asi 20 minut. Ve vhodné nádobě potom rozšlehám v mléce 3 vejce a rozstouhaný sýr. Tím hmotu v misce zaliji a dopeču ještě asi 30 minut. Já tuto krmi vždycky podávám s nějakou domácí nakládanou zeleninou či kyselými okurkami (jo, to mi připomíná, že vám také jednou musím pár svých osvedčených receptíků popsat), ale stejně tak poslouží třeba obloha z pokrájeného rajčeta, papriky, okurky - nebo prostě jen na směs nasypte rozsekanou kadeřavou petrželku a ať vám rodina pro ten večer vleze na záda, každý den se nehoduje, protože není každý den posvícení!
Tuesday, November 14, 2006
Pár rad na zimu
Jako začínající mladá hospodyňka jsem si myslela, že není třeba umět vařit, že až na to dojde, stačí mi jedna dobrá kuchařka a pár osvědčených receptů a je to. Jenomže velmi brzo se ukázalo, že tak snadné to není a že vaření je spojedné s celkovým úspěšným vedením domácnosti a že kdysi vůbec nebylo od věci, když všechno to okolo se kdysi dívky učily několik let v klášteře pod vedením jeptišek nebo v rodinné škole. Však to snažení bylo na konci také korunováno osvědčením, po jehož předložení si méně šťastné dívky mohly najít docela slušné zaměstnání v lepších rodinách jako kuchařky nebo hospodyně. Nu, za mého mládí už klášterní nebo rodinné školy neexistovaly a těch pár hodin "vaření" na základce bylo spíš k vzteku než k užitku. Teprve s vlastní domácností na krku jsem byla nucena zjišťovat co a jak a lapat moudra od starých bábrlinek v práci a z různých výstřižků v babských časopisech. Počítejte s tím, vážení, že místo konkrétního receptu na něco tu občas utrousím nějaké to "moudro", aby nastupující generace kuchyňských galejnic nebyla odkázána pouze sama na sebe. Dnes, protože se blíží zima, povím, jak si udržet něco čerstvě zeleného v kuchyni i přes nejhorší měsíce. Středně velké cibule (samozřejmě i se slupkou a zbytky kořínků na špici) posaďte na malé nádobky, které naplníte asi do poloviny vodou. Vody musí být jen tolik, aby se cibule nanamáčela. Však ona si "potáhne" z dálky a brzo začne nahoře vytvářet zelenou nať, která je nasekaná výborná jak na chléb, tak na dozdobení různých polévek těsně před podáváním. Podobně celou zimu poslouží česneková nať - jednotlivé dílky česneku napíchejte přiměřeně blízko vedle sebe do misky naplněné zeminou. Miska by měla být přinejměnším 5 - 7 centimetrů hluboká. Zeminu udržujte stále vlhkou! Při troše snahy můžete mít v zimě stále po ruce i petrželovou a celerovou nať. Petržel či celer seřízněte tak, aby pod místem, z něhož nať vybíhá, zůstal ještě asi centimetr kořene. Zbytek použijte podle vašeho gusta, ale ten kousek s náznaky natěí dejte do přiměřeně velkého květináčku či misky se zemí a zalévejte! Tuhle jednoduchou zimní zahrádku si zařizuji už hezkou řádku let. Prosperuje dobře i v docela tmavé kuchyni, kde se vaří na plynu. Samozřejmě, nečekejte, že tu sklidíte množství, jaké by se uplatnilo ve školní kuchyni! Ale nikdy neupadnete do rozpaků, čím ozdobit polévku, omáčku, minutku na talíři manžela, jehož je třeba uchlácholit, či tác s jednohubkami, když se zjeví nečekaná návštěva! A na rozdíl od různých bramborových lupínků a pražených oříšků, tahle zelená zahrádka je tak trochu i lékárnou a nositelkou vitamínů!Saturday, November 11, 2006
Kapustové karbanátky

Zeleninu ti moji mužští ani nemusí. Dá to práce je nachytat a nalákat, aby občas také nějakou zblajzli. A je pravda, že většinou to musí být v úpravě, která už svoji podstatou naprosto vylučuje, aby původní ingredience zůstaly zdravé a také čkověku něco přinesly. Například kapustové čevabčičí. To ti moji zbaští bez říkání skoro vždy. Vezmu velkou kapustu, rozdělím ji na listy a Aty trochu ovařím. Potom nastane fuška, je třeba je nadrobno nakrájet. Hrubější kousky žeber nastrouhám, aby vznikla hmota ještě jemnější. Samozřejmě by bylo lepší je umlít, ale kdo by kvůli takové trošce myl mašinku na maso. A umlít všechno - to z toho vznikne drť jako špenátový protlak a špatně se s tím pracuje. Tedy: Kapustu nakrájenou, silnější kousky rozemleté hodím do mísy, osolím, opepřím, přidám dva stroužky rozmačkaného česneku a dvě vejce, špetku majoránky a asi 10 deka vyškvařené anglické slaniny nebo špeku (tuk ne!), podle potřeby strouhanku. Tvořím malé prstíky v podobě klasického čevabčičí a smažím na oleji. Chlapi z toho cítí to masové, jedí a neremcají, i když čevabčátka servíruji s bramborovou kaší. Dokonce chválí, když přidám nykládané okurky nebo kyselou zeleninu okolo.